Bine aţi revenit la şcoală!

Dragi elevi şi părinţi,

Stimaţi colegi,

Bine aţi revenit la şcoală!

Acest an şcolar, asemenea precedentului, se aşază sub umbrela condiţiilor speciale de pandemie. În anul şcolar anterior, am încercat să combinăm varianta clasică de educaţie cu cea online, în programe hibride, pentru a menține calitatea actului educațional. Am făcut acest lucru mai ales de dragul elevilor noştri, pentru a nu le afecta parcursul de viață și pentru a le asigura o educație adecvată, onorabilă, în condiții de siguranță. Dacă se vor înăspri condițiile pandemiei, nu vom renunța, însă vom fi nevoiți să revenim la scenariul complet online sau la cel hibrid. Dacă se vor îmbunătăți, ne vom întoarce la scenariul clasic, îmbogățit cu experiențele online de calitate. Inspectoratul Şcolar Judeţean Ialomiţa vă garantează statutul de partener loial, deschis şi, mai ales, prezent în toate activităţile în care vă angajaţi şi încurajează o nouă pedagogie preunversitară definită prin idealul de a forma caractere, care să tindă mereu, rațional, fără obsesie și cu plăcerea drumului, spre punctul maxim personal. Propunem un traseu în care rivalitatea să fie colorată de eleganţă, iar armonia, camaraderia şi efortul să ne oblige la o victorie a întregului sistem educaţional. Bun venit noilor membri ai comunităţii noastre (clasele pregătitoare şi liceale), vom face tot posibilul să aveţi un parcurs educaţional de calitate şi să cultivaţi relaţii colegiale echilibrate! Celor din anii terminali le dorim un an şcolar mobilat cu perseverenţă, răbdare, disciplină şi ambiţie în atingerea obiectivelor!

            În acest context, vă asigurăm de gândurile noastre bune, de intenţiile noastre constructive şi vă urăm tuturor un an şcolar cu sănătate, în siguranţă şi cu activităţi care să vă sporească fiinţa!

INSPECTOR ŞCOLAR GENERAL,

PROF. MITREA STELUŢA IULIANA