Cautare1. Descrierea unităţii de invăţământ

Seminarul Teologic Liceal Ortodox "Sf. Ioan Gura De Aur"
Data:

mun. Slobozia, jud. Ialomita, Str. Alexandru Odobescu,nr.2, 0243231796, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. Şcoala Gimnazială ,, GH.LAZĂR " SLOBOZIA – structură Adresa : str. Aleea şcolii , nr.4 ; tel/fax -0243214301; adresa de e-mail : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Pentru anul şcolar 2016/2017 , Seminarul Teologic Ortodox ,, Sf.Ioan Gură de Aur " Slobozia organizează înscrierea elevilor în 1 ( una )clasă pregătitoare la Şcoala gimazială ,, Gheorghe Lazăr " Slobozia ,structură a unităţii noastre şcolare . Colectivele de elevi vor fi preluate şi pregătite pe parcursul celor 5 ani de învăţământ primar de doamna profesoară pentru învăţământul primar , Oancea Laura cadru didactic cu experienţă şi vechime în învăţământ şi gradul didactic I . Există posibilitatea organizării procesului de învăţământ în cadrul Scolii Gimnaziale si al Gradiniţei cu program normal ,, Pinocchio" Slobozia . În grădiniţă şi în şcoala au fost amenajate sali de clasă cu mobilier specific vârstei elevilor de clasă pregătitoare , cu materiale şi mijloace didactice asigurate de M.E.N , dar şi confecţionate . În şcoală , spaţiul de desfăşurare a activităţii cu micii şcolari este generos , dispunând şi de sală de gimnastică , de laborator de informatică . Profesori i de Limba engleză şi de T.I.C sunt titular ai şcolii şi pot asigura predarea opţionalelor din C.D.Ş. De mai bine de 10 ani , şcoala noastră are o colaborare eficientă cu CENTRUL DE ZI , unde copiii cu posibilităţi materiale precare îşi desfăşoară program de pregătire a temelor şi servesc o masă cu meniu cald . Având în vedere că programul şcolar se desfăşoară într-un singur schimb , există posibilitatea organizării unui program ,, Şcoală dupa şcoală " în spaţiile ce rămân libere după ora 12,00 . Pentru clasa pregătitoare se poate realiza un program complementar programului şcolar obligatoriu , care oferă ateliere/ activităţi tematice ( microproiecte pe diferite domenii : arte ,ştiinţe , tehnologii , sport ) în colaborare cu Palatul Copiilor Slobozia . Colectivele de elevi vor fi preluate şi pregătite pe parcursul celor 5 ani deînvăţământ primar de doamnele profesoare pentruînvăţământul primar, Manuela – Cornelia Zainea şi Viorica Parpală - cadre didactice cu experienţă şi vechime înînvăţământ de peste 30 de ani şi gradul didactic I. Există posibilitatea organizării procesului deînvăţământ în cadrul Grădiniţei cu program normal „Pinocchio” Slobozia, doar pentru o singură clasă, cealaltă desfăşurându-şi programul în şcoală. În grădiniţă a fost amenajată sala de curs cu mobilier specific vârstei elevilor de clasă pregătitoare, cu materiale şi mijloace didactice asigurate de M.E.N, dar şi confecţionate. În şcoală, spaţiul de desfăşurare a activităţii cu micii şcolari este generos, dispunând şi de sală de gimnastică, de laborator de informatică. Profesorii de limba engleză şi de T.I.C sunt titulari ai şcolii şi pot asigura predarea opţionalelor din C.D.Ş. De mai bine de 10 ani, Şcoala noastră are o colaborare eficientă cu CENTRUL DE ZI, unde copiii cu posibilităţi materiale precare îşi desfăşoară program de pregătire a temelor şi servesc o masă cu meniu cald . Având în vedere că programul şcolar se desfăşoară într-un singur schimb, există posibilitatea organizării unui program „Şcoală după şcoală” în spaţiile ce rămân libere după ora 12,00. Pentru clasă pregătitoare se poate realiza un program complementar programului şcolar obligatoriu, care oferă ateliere/activităţi tematice ( microproiecte pe diferite domenii : arte, ştiinţe, tehnologii, sport ) în colaborare cu Palatul Copiilor Slobozia.


2. Circumscriptia şcolară: Al.Nouã-Bloc B1-26,sc.A,B Al.Nouã-Bloc B1-39,sc.A,B Al.Traian-Bloc G4 Al.Traian-Bloc G3 Al.Traian-Bloc T4, sc.A,B,C,D Al.Baii-Bloc T1, sc.A,B,C Al.Baii-Bloc S2, sc.A,B Al.Baii-Bloc P1,sc.A Al.Baii-Bloc P2,sc.A Al.Baii-Bloc P3, sc.A Al.Baii-Bloc T2, sc.A,B Al.Castanilor-Bloc V1,sc.A,B,C,D,E Al.Castanilor-Bloc V4,sc.A,B,C,D,E Al.Chimiei-Bloc 36,sc.A,B,C Al.Chimiei-Cãmine nefamilisti TCIB bloc A Al.Chimiei-Bloc 55,sc.A,.B,C Al.Florilor-Bloc S1,sc.A,B Al.Florilor-Bloc S4,sc.A,B,C Al.Nordului-Bloc F7, Sc. A,B Al.Nordului-Bloc M1,sc.A,B Al.Nordului-Bloc L1,sc.A,B,C Al.Nordului-Bloc L7,sc.A,B,C Al.Nordului-Bloc V5/2,sc.A,B,C,D Al.Nordului-Bloc F8,sc.A,B Al.Nordului-Bloc L2,sc.A,B,C Al.Nordului-Bloc M6,sc.A,B Al.Nordului-Bloc M7,sc.A,B Al.Nordului-Bloc M8,sc.A,B Al.Panselelor-Bloc V6,sc.A,B,C Al.Panselelor-Bloc V7,sc.A,B Al.Panselelor-Bloc F4,sc.A Al.Scolii-Bloc F10,sc.A,B,C Al.Scolii-Bloc L4,sc.A,B,C Al.Scolii-Bloc L6,sc.A,B,C B-dul Chimiei-Bloc N1,sc.A,B,C,D,E B-dul Cosminului-Bloc T4,sc.A,B,C B-dul Cosminului-Bloc R2, sc.A B-dul Cosminului-Bloc R1, sc.A,B Prel.M.Viteazu-Bloc F9, sc. A Prel.M.Viteazu-Bloc M3, sc.A,B Prel.M.Viteazu-Bloc F3, sc. A Prel.M.Viteazu-Bloc M9, sc.A,B Prel.M.Viteazu-Bloc M5, sc.A,B Sos.Nordului- str.Ciprian Porumbescu- Str.Decebal-Bloc G1 Str.Decebal-Bloc G2 Str.Decebal-Bloc F1, sc.A,B Str.Decebal-Bloc F2, sc.A,B Str.Decebal-Bloc F5, sc.A,B,C Str.Decebal-Cãmin Amonil str.George Enescu- str.Ghe. Dima- str.Ionel Perlea- str.Nordului- str.Simfoniei- str.Traian- Str.Nordului-Bloc V8,sc.A,B,C,D Str.Nordului-Bloc V9,sc.A,B Str.Nordului-Bloc V10,sc.A,B,C,D Str.Nordului-Bloc V11,sc.A,B Str.Nordului-Bloc V5/1,sc.1,2,3,4,5,6 Str.Nordului-Bloc C1,sc.A,B,C Str.Nordului-Bloc D1,sc.A,B,C Str.Nordului-Bloc V2,sc.A,B,C,D Str.Nordului-Bloc V3,sc.A,B Str.Nordului-Bloc S3,sc.A,B,C str.Lirei- Aleea Garofitei- Aleea Soarelui- Sr.Teilor- Str.Trandafirilor-

3. Metodologia şi calendarul înscrierii în învătământul primar pentru anul 2017-2018

 Ministerul Educaţiei Naționale - Înscrierea în învăţământul primar 2017 - Acte normative

4. Informaţii pentru părinţi

Informaţii pentru părinţi oferite de către Inspectoratul Şcolar Judeţean - Înscrierea în învăţământul primar 2017

Informaţii pentru părinţi de pe pagina oficială a Ministerului Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice - Înscrierea în învăţământul primar 2017

Back